Tarihte İlk savaş uçağını Trablusgarp ‘da Türkler düşürdü

Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu Kelebek’teki köşesinde tarihteki ilk savaş uçağının da Türkler tarafından düşürüldüğünü yazdı. Buna göre 1911-1912’deki Trablusgarp Savaşı’nda Osmanlı askerleri tüfek atışıyla bir İtalyan savaş uçağını düşürmüştü.

İlk savaş uçağını da Türkler düşürdü
Görsel Temsili

TÜFEK ATIŞIYLA DÜŞÜRÜLDÜ

1911-1912’de Türkler ve İtalyanlar arasında yaşanan Trablusgarp Savaşı, dünya tarihinde ilk savaş uçağı kullanılan savaş olarak biliniyor…İşte İtalyanlar tarafından kullanılan o ilk savaş uçağını Osmanlı askerleri Trablusgarp’ta tüfek atışıyla düşürülmüştü.

Prof. Dr. İlber Ortaylı

30 Aralık 2015 tarihinde Habertürk’te yayımlanan Teke Tek isimli programda Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da benzer bir iddiayı dile getirdiği görülüyor. Ortaylı, tarihte savaş uçağını ilk kullananların İtalyanlar olduğunu, uçağın Trablusgarp’ta kullanıldığını ve savaşta düşürüldüğünü belirtiyor. Buna ek olarak düşürülmesinin ardından tamir edilmesi sonrasında uçağın Osmanlı Devleti tarafından kullanıldığı da Ortaylı tarafından dile getirilmiş.

Trablusgarp Savaşı

İtalya 28 Eylül 1911 tarihinde Osmanlı Devleti’ne nota vermiştir. Osmanlı Devleti söz konusu olan Trablusgarp’a cevap vermiş ancak İtalya bunu kabul etmemiştir. Bunun üzerine İtalya Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etmiştir.

Trablusgarp Savaşı Önemi 

 Savaşı Mustafa Kemal ve Enver Paşa gibi büyük ve önemli komutanların yer aldığı savaşlardan biridir. Osmanlı Devleti ekonomik olarak bu savaşta da zarar görmüştür. Trablusgarp savaşının devam ettiği sürede Balkan Savaşları başlaması ile Trablusgarp’tan çekilmek zorunda kalan Osmanlı Devleti Uşi Antlaşması ile Trablusgarp ve Bingazi Ayrıca 12 adayı İtalya’ya geçici bir süre olarak vermiştir. Trablusgarp Savaşı Osmanlı Devleti’nin hem askeri açıdan hem diplomatik açıdan başarısız olduğunu göstergesi olmuştur. Bu durumda 1. Dünya Savaşı hazırlığında bulunan büyük devletler için Osmanlı Devleti’ni ‘hasta adam’ olarak adlandırmalarına neden olmuştur. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin güçsüzlüğünü göstergesi olarak görülmüştür.

İlk Uçağı Osmanlı Düşürdü

Daha Fazlası İçin : Tıklayınız

Detaylar için yazıya tıklayın: Yenilmez Napolyon’a yenilgiyi tattıran Türk komutan.

Kaynak: Wikipedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.