Saddam Hüseyin Neden Öldürüldü ?

Saddam Hüseyin Neden Öldürüldü ? Irak’ın 5. Cumhurbaşkanı olan Saddam Hüseyin İsrail ve İran’a olan düşmanlığı ile bilinir. Saddam  İran’ın Huzistan bölgesinde huzursuzluğun artması üzerine İran’dan, Huzistan’daki Araplar’a özerklik verilmesini, 1975’te Cezayir’de yapılan antlaşmanın yeniden gözden geçirilerek Şattülarap su yolu üzerinde Irak’ın haklarının tanınmasını, Arap ülkelerinin iç işlerine karışılmamasını istedi.

İran Saddam Hüseyin’in bu istekleri reddedince Saddam Cezayir Anlaşması’nın (1975) artık geçerli olmadığını ileri sürdü. Beş gün sonra Irak güçleri İran havaalanlarını bombalayıp, İran’ın petrol kaynaklarının bulunduğu alanları işgal etti (22 Eylül 1980). Bu işgal, sekiz yıl sürecek İran-Irak Savaşı’nın başlangıcı oldu. 

Saddam Hüseyin

Saddam Hüseyin Körfez Savaşı

Saddam Hüseyin, İran-Irak savaşının sona ermesinden 2 yıl sonra, 2 Ağustos 1990’da, Irak ordusunun sürpriz bir saldırıyla komşusu Kuveyt’i işgal etmesiyle birlikte tekrar dünya gündemine gelmeyi başardı. Hüseyin’in amacı, Irak ekonomisine canlılık kazandırabilmek için Kuveyt’in çok büyük boyutlardaki petrol gelirlerinden yararlanmaktı. Ancak 16 Ocak 1991’de başlayan ve altı hafta süren bir savaşın sonunda, ABD önderliğindeki askeri ittifak güçleri, Irak ordusunu Kuveyt’ten çıkardı (28 Şubat 1991).


Saddam Hüseyin ‘in Yargılanması ve İnfazı.

ilk kez 30 Haziran 2004’te yargıç karşısına çıkarılan Hüseyin, başta insanlığa karşı suçlar olmak üzere cinayet, işkence ve yasadışı olaylar gibi bir dizi suçlamalar ile yargılandı.

Saddam Hüseyin, 30 Aralık 2006 tarihinde Kurban Bayramı’nın ilk gününde asılarak idam edildi. İdamından çok kısa bir süre önce Amerikalılar tarafından Iraklılara teslim edilen Saddam Hüseyin’in idam cezası, Bağdat’ın kuzey mahallelerinden Kazımiye’de bulunan bir askeri üste yerel saatle sabah 06:00’da infaz edildi. İdam cezasının gerçekleştirilmesi cep telefonlarıyla görüntülenerek saatler içinde İnternet üzerinden dünyaya dağıtılmış ve büyük bir yankı uyandırmıştır. İdamından kısa süre sonra, son yazdığı mektup avukatları tarafından açıklandı.

Saddam Hüseyin

Irak eski Milli Güvenlik Müsteşarı Mofak Rubayi, Saddam Hüseyin’in idama götürülürken hiçbir pişmanlık duymadığını belirtti. Saddam idam sehpasına çıkarılmadan önce elinde Kuran’ı Kerim taşıdığına dikkati çekti ve ikinci şehadetinde asıldığını söyledi. Saddam’ı idam kararının okunması için yargıcın odasına götürdüğünü ve kararı duyunca “Amerika’ya ölüm”, “İsrail’e ölüm”, “Fars-i Mecusilere ölüm” ve “Yaşasın Filistin” sloganlarını attığını iddia etti.[19]

Saddam’ın idam sırasında son sözleri: Muhammed Allah’ın elçisidir. Allah’ın lütfu Muhammed’e ve ailesinin üzerine olsun. Allah düşmanlarına lanet etsin. Daha sonra kalabalıktan biri Iraklı Şii din adamı Moqtada Al-Sadr’ın ismini defalarca söyledi. Saddam daha sonra Bu yaptığın erkekliğe sığar mı dedi. Kalabalık Cehenneme git diye bağırdı. Saddam Cehenneme giden Irak olmasın? diye cevap verdi. Yine kalabalıktan biri bağıranların Allah için susmasını rica etti. Saddam şehadet getirdi. Kalabalıktan biri diktatörlük çöktü diye bağırdı. İkinci şehadetinde asıldı

Saddam Hüseyin’in Sözleri

  • Yaşamım boyunca hiçbir şeyden korkmadım. Mücahit gibi yaşadım ve ölümü her zaman bekledim.

“Asılmadan önce korkuyor musun?” sorusuna verdiği cevap.

  • Birlik olun, İran koalisyonuna güvenmeyin. Filistin Arap’tır.

Asılmadan önce

  • Erkek olun erkek!

Asılmadan önce “Cehenneme git!” diyen celladına.

  • Allah işgalcilerden büyüktür!

Hakkındaki idam kararı okunurken mahkeme salonunda duruşma hakimine hitaben, bağırarak

  • Ben 39 tane fırlattım, içinizde adam olan varsa 40. füzeyi fırlatsın.

I. Körfez Savaşı sırasında Arap liderleri Filistin direnişine destek vermemekle suçlarken

  • İsrail’e sınırımız olsa çoktan girmiştik.
Vaktiniz varsa 3 dakika kesin izleyin.

Geçtiğimiz gün yaptığım İnstagram anketinde Kaddafi mi? Saddam mı ? araştırılsın sorusuna çok yakın bir oylama oldu bu yüzden ikisini de araştırıp sizlerle paylaşmak istedim.

Teknoloji ve Tarih

Ülkemizin ürettiği ve geliştirmekte olduğu yerli ve milli teknolojilerimizi görmek için aşağıdaki linke tıklaya bilirsiniz.

Yerli ve Milli Teknoloji

Kaddafi’nin Kürdistan hayalini biliyor muydunuz.

Kaynaklar: wikiqueto, Wikipedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.