Tufan Azerbaycan’ın Yerli Zırhlı Aracı

TUFAN dost ve kardeş Ülkemiz Azerbaycan yapımı yerli bir zırhlı araçtır. Azerbaycan Türk devletleri arasında yerlilik ve millik oranı artıran Türkiye’den sonra 2.Devlettir. Yerli silahları olsun yapılan zırhlı araçları olsun yakın zamanda tanıtılan kamikaze drone olsun başarılı bir şekilde projelerini yürütmektedir. Diğer Türk devletleri adları bağımsız diye geçse de henüz Rusya’nın etkisinden çıkamadılar. En son yaşanan Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan savaşta ilk desteğini açıklayan Türkiye Cumhuriyeti sonrasında Pakistan ve Ukrayna olmuştur. Diğer Türk devletleri 1-2 hafta sonra açıklama yapa bilmiştir. Geçelim konumuza.

TUFAN

TUFAN hakkında bilgi.

Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığından yapılan açıklamada, Tufan zırhlı aracının tamamının Azerbaycanlı mühendisler tarafından geliştirildiği bildirildi. Özel homojen çelikten gövdeye sahip Tufan, mayın ve diğer patlamalara dayanıklı olarak üretildi. Tufan’a gerek duyulduğu takdirde yüksek kalibreli makineli tüfek, tanksavar füzesi veya top monte edilebilecek. 

TUFAN Teknik Özellikleri

Ağırlık: 12.000 Kg

Beygir: 250 HP

Personel Taşıma Kapasitesi: 10

Azami Hız: 85 km/h

Çekim : 4×4

Zırhı: Stanag 4569 Level 3 ( Türkiye üretimi Kirpi ile Aynı zırh modeline sahip )

Menzili : 900 Km

Tam Bağımsızlık Yerli ve Milli Teknoloji İle Başlar

TUFAN

Azerbaycan’ın Yerli araçlarını geliştirmesi Türk birliği içinde önemli bir adım. Tam bağımsızlık anlamında en büyük adım bana göre ordunun yerli ve milli silah üretmesi ile başlar aynı şekilde enerji kaynakları da bir o kadar önemli. Ülkemiz 1974 Kıbrıs Barış Herakatın’da Ambargo uygulandı ve çok sıkıntılar çekmiştik. Zaten o süreçten sonra kurulan ASELAN şuan dünyanın en iyi savunma şirketleri arasına girdi. Sadece ASELSAN değil TUSAŞ, HAVELSAN, FNSS, BMC, BAYKAR gibi markalar ülkemizi savunma sanayisinde dünya ya tanıtıyor.

Hatırlarsanız Libya’ya girdik Avrupa Birliği tehdit etti, çıkın yoksa ambargo uygularız diye yaptılar’da. Sonuç değişmedi, Libya’ya yerleştik aynı şekilde Azerbaycan Ermenistan savaşında Bayraktar TB2’ler bir çok ermeni silahını imha ettiği için Kanada ambargo uyguladı sonuç 1 hafta içinde Bayraktar TB3 Yerli motor ve Kamera siste mi ile geleceği yayınlandı. Kısacası tam bağımsızlık için Yerli ve Milli Askeri teknoloji şart.

Okuduğunuz için Teşekkür Ediyorum.

Tanıtım Videosu

Teknoloji ve Tarih

Ülkemizin ürettiği ve geliştirmekte olduğu yerli ve milli teknolojilerimizi görmek için aşağıdaki linke tıklaya bilirsiniz.

Yerli ve Milli Teknoloji

Ülkemizin Üretip Dünyaya İhraç Ettiği Ejder Yalçını görmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.