Siper Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Siper Türkiye’nin Yerli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi; projesidir. Ülkemiz bu alanda geç kalmasına rağmen yerli imkanlar ile çok iyi işler çıkarıyor. Kısa menzilli hava savunma sistemi olan Hisar A şuan ordumuz tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Hisar A sistemini biraz tanıyalım.

HİSAR-A Hava Savunma Sistemi: Teknik Özellikleri

Temsili Görsel Hisar-A ( Siper )

• Hedef Önleme Menzili: 15 km
• Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
• Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
• Çift Kademeli Roket Motoru
• İmha Edebileceği Sistem Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)

Ülkemiz kısa menzilli saldırılar için örnek Suriye den atılacak roket ve füze gibi mühimmatlar için bu sistemi aktif olarak sınırımızda kullanmaktadır.

Bu sistem kısa süreli ülkemizin ihtiyacını karşılıyor şuan üzerinde çalışılan asıl sistem SİPER hava savunma sistemidir. Bu sistemin menzilinin 100+ km’den fazla olacağı biliniyor ancak tam menzil net olarak hiç bir kaynakta yok bu menzil kimileri için yetersiz gibi görüne bilir ancak şunu unutmamak lazım ABD ve Rusya Hava Savunma Sistemleri işine yeni girmedi, 50-60 yıldır bu işin içinde ve S-400 Menzili 400 km ABD yapımı Patriot menzili ise 160 km’dir bu yüzden ülkemizin kısa zamanda SİPER’i tamamlaması çok önemli bir adım olacaktır.

SIPER Hava Savunma Sistemi Teknik Özellikleri

SİPER Hava Savunma Sistemi başlangıç için oldukça iddialı sayısal verileri var. Kesin olmamakla birlikte 2022’de tamamlanması 2025’de envantere girmesi beklenmektedir. Hava Savunma Sistemi olmayan bir ülke çatısı olmayan bir ev gibidir. Bu örnekle ne demek istediğimi anladınız bu denli önemli bir projedir.

  • En Yakın İmha Etme Menzili: 30 km
  • En Uzak İmha Menzili: 100+ km
  • En Düşük İrtifa: 100 metre
  • En Yüksek İrtifa: 20 km

30 Km altından saldırı olsa koruyamayacak mı ? sorusu aklınıza gelirse bunun içinde KORKUT hava savunma sistemi mevcut.

Siper Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi nedir ?

SIPER Hava savunma Sistemi ve İhracat

Bu sistemi başarılı bir şekilde tamamlayıp testlerden geçtikten sonra ihracat potansiyelinin çok yüksek olacağını düşünüyorum. Peki Neden? Çünkü dünyada bir çok ülke ABD yaptırımlarından çekindiği için Rusya’dan HSS sistemi alamıyor. Başka ülkede yok mu var ancak onlarda bu denli önemli bir sistemi satmıyor örnek Fransa SAMPT var ancak kolay kolay hiç bir ülkeye satmıyor, bu sistemler önemli sistemlerdir bu yüzden pek satışı olmaz ancak ülkemiz bunu yaparsa dost olarak gördüğü bir çok ülke satışını yapacaktır.

SİPER yapılırsa alabilecek ülkeler.

Başta dost ve kardeş ülkelerimiz Azerbaycan ve Pakistan bunun yanı sıra yaptığımız her sistemi anında alan Katar ve pek aklınıza gelmeyecek düşman gibi görünsekte çok fazla askeri ekipman sattığımız BAE, Afrika da Somali, Tunus, Libya ve Sudan daha bunun gibi bir çok ülke Türkiye’nin Yaptığı bu sistemi almak isteyecektir. Şimdilik bu proje sessiz sedasız devam ediyor, inşAllah en yakın zamanda bu projeden güzel haberler almaya başlarız.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Teknoloji ve Tarih

Ülkemizin ürettiği ve geliştirmekte olduğu yerli ve milli teknolojilerimizi görmek için aşağıdaki linke tıklaya bilirsiniz.

Yerli ve Milli Teknoloji

Dost ve Kardeş ülke Pakistan ile neden bu kadar güçlü bağlarımız var merak ederseniz. Tıklayınız.

Bu yazı tamamen www.teknolojivetarih.com‘a aittir izinsiz kopyalanıp paylaşılamaz.

Kaynak: Wikipedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.