Pakistan ve Türkiye ilişkileri

Pakistan ve Türkiye ilişkileri ortak din ve kültürel miras üzerine kurulu tarihi bağlara dayanıyor.

Türkiye ve Pakistan, coğrafi olarak birbirinden ayrı konumda olsa da ortak din ve kültürel miras üzerine kurulu tarihi kardeşlik bağları nedeniyle siyaset, ekonomi ve savunma gibi birçok alanda yakın ilişki ve iş birliğini sürdürüyor.AA muhabiri, bugün ve yarın Türkiye’de temaslarda bulunacak Pakistan Başbakanı İmran Han’ın ziyareti vesilesiyle Türkiye-Pakistan ilişkilerinin önemli yapı taşlarını derledi.

Erdoğan: Türkiye-Pakistan-Afganistan üçlü İstanbul zirvesi devam edecek
Türkiye – Pakistan

Osmanlı-Hindistan ilişkileri üzerine çalışmalarıyla bildiğim Prof. Azmi Özcan, “İkbal”in torunları yardım bekliyor” başlıklı bir yazısında bakın Pakistanlıları nasıl anlatıyor:

“O Pakistan ki nice yüzyıllardır tarihi paylaştığımız, ecdadımızın dilini Urduca konuşan bir ülkedir. Ve halkı en sıkıntılı günlerimizde hep bizimle olmuş, gün gelmiş yürekleri kendi dertlerini unutup bizim için çarpmış, gün gelmiş kendilerini Türkiye”nin bir vilayeti olarak takdim edecek kadar bizimle olmuş, hatta belki de yeryüzünde eğer varsa bizi bizden çok sevebilmiş, dostluğun, kardeşliğin, kadirşinaslığın, vefanın, fedakarlığın dünya durdukça parlayacak en mümtaz misallerini sergilemiş çilekeş bir halktır.”

Prof. Azmi Özcan boşuna konuşmuyor.

KENDİLERİ AÇ İKEN BİZE PARA GÖNDERDİLER

Osmanlı-Rus Harbi”nde Pakistanlılar topladıkları 125 bin Osmanlı lirası değerindeki parayı İstanbul”a ulaştırdılar. O dönemde muazzam bir paraydı. Üstelik bu yardımın yapıldığı sırada Hindistan”da kuraklık ve açlık felaketi söz konusuydu. Yapılan fedakarlığa bakar mısınız, var mıdır bir örneği daha?

Hint Müslümanlar aynı fedakarlığı Osmanlı-Yunan savaşı sırasında da gösterdiler. İstanbul”a çekilen telgraflarda “Bütün servetimiz, evlerimiz, mülklerimiz feda olsun” diyorlardı.

1911”de Trablusgarp”ta İtalyan işgalcilere karşı Libya”yı savunan Osmanlı subaylarına destek için İtalyan mallarını boykot edenler de Pakistan”lılardı. Bu boykotun İtalyanlara faturasının yıllık en az 5 milyon sterlin olduğu ifade edilir.

Balkan Savaşları sırasında Osmanlı için açılan yardım sandıkları

Balkan Savaşları sırasında Osmanlı için açılan yardım sandıklarına Pakistanlılar ellerinde ne varsa yetiştirmişlerdir. Prof. Azmi Özcan”ın aktardığı belgeye göre bir İngiliz görevlisinin tuttuğu raporda yardımların nasıl toplandığı şöyle anlatılıyor:

“Herkes elindeki her şeyi Osmanlı”ya yardım için getirip bırakıyordu. Bir ara kalabalık telaşlandı, bir hareketlilik görüldü. Kucağında bebek bulunan fakir bir kadın can havliyle sağa sola koşuşturuyor, ”Yok mudur bir hayırsever, Allah rızası için bu çocuğumu satın alsın, bedelini Osmanlı”ya göndereyim” diyordu. Herkes şaşkın, herkes perişandı. Yürekler parçalanmıştı sanki. Hemderd olmanın bu derecesi mümkün müydü? Neyse ki bir hayır sahibi kadın adına istediği meblağı yardım sandığına, çocuğu da annesine bıraktı.”

İstanbul”da tam teşekküllü bir hastane kurdukları gibi, okudukları üniversiteleri bırakarak Osmanlı saflarında gönüllü olarak savaşmaya gelen Hintli gençler de vardı.

Birinci Cihan Harbi sırasında İngiliz hükümetinin resmi tarihçisi Theodore Morison”un gözlemleri ise şöyledir:

“Peşaver”den Argot”a bütün Müslümanlar Türkiye üzerine yoğunlaşmışlar. Evlerine kapanmış kadınlar bunun için gözyaşı döküyorlar. Artık başka hiçbir şey konuşulmuyor ve düşünülmüyor.”

3. büyük nükleer güç haline gelebilir" - Asya Haberleri
Pakistan Nükleer Silahı

MİLLİ MÜCADELE”DE ORDUYU TAHKİM ETTİLER

Milli Mücadele”de Türkiye”ye en büyük desteği de yine Pakistanlılar verdi.

Pakistanlılar(Hint Müslümanları) kurdukları cemiyetlerle Türkiye”yi savundular hep.

İngiliz mallarını boykot edeceklerini, gerekirse ayaklanacaklarını ifade ettiler.

Amerika ve İngiltere”ye Ankara”ya destek heyetleri gönderdiler, İzmir ve İstanbul”un asla Müslümanların elinden çıkmasına razı olmayacaklarını bildirdiler.

Hindistan, İngiltere”nin en büyük müslüman sömürgesiydi..

Bu yüzden Hint Müslümanların tepkileri İngiltere açısından büyük önem taşıyordu.

Hint Müslümanları İngiltere”nin Ankara Hükümetine karşı düşmanca davranmaya devam etmesi halinde İngiliz sömürgesinden ayrılacaklarını da bildirmişlerdi, bunun için ayaklanmayı bile göze alacaklardı.

Hindistan Müslümanlarından Mustafa Kemal adına Hükümete veya Kızılay”a gönderilen maddi yardımlar büyük çaptaydı.

Bu paralarla Hem Yunan işgalinden zarar görmüş ailelere destek veriliyor, hem de orduya silah ve mühimmat sağlanıyordu.

Bazı zavallılar bilmek istemeseler de, Pakistanlılar budur.

Pakistan büyük bir sel felaketi yaşadı, elbette yardım elimizi uzatmak mecburiyetindeyiz.

Allah göstermesin, bizim de başımıza bir felaket gelse, Pakistanlı kardeşlerimiz yanımızda olurlar, bundan hiç kuşkumuz yok.

Keşke Türkiye”mizin imkanları dünyanın bütün muhtaçlarına yetecek genişlikte olsaydı.

Pakistan”ın Milli Şairi İkbal, gecenin karanlığında yolunu kaybeden bir bülbülle, onu evine ulaştırmak için ışığını saçan ateşböceği arasındaki diyalogu anlatan “Yardımlaşma” başlıklı şiiri de şu dizeyle bitirmişti:

“Dünyada gerçekten mutlu olanlar Ancak başkalarına yardım elini uzatanlardır.”

İş Bankası, Pakistanlıların parasıyla kurulmuştu!

Pakistan Türkiye kardeşliği

Hindistan alt kıtasında yaşayan Müslümanların Mustafa Kemal Paşa”ya gönderdikleri paraların bir kısmı Büyük Taarruz”dan önce Batı Cephesi Komutanlığı emrine verilmişti. Atatürk”ün Çankaya”daki Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak anılarında bu paradan geri kalan üç yüz seksen bin küsur liranın Atatürk”e iade edildiğini belirtir. Soyak bu paranın ne olduğunu anılarında şöyle anlatmıştır:

“Atatürk bu paranın memleket hesabına en hayırlı, en faydalı şekilde nerede ve nasıl kullanılabileceğini düşünüyordu; bu sıradan kendisine bir Milli Banka”nın kurulması zaruretinden bahsedilmiştir… Binaenaleyh derhal kararını verdi; elindeki paranın 250 bin lirasını temel sermaye olarak bu işe tahsis etti.”

Atatürk ayrıca, bankanın 2 numaralı hesabına da 207 bin lira yatırmıştı.Böylece Atatürk”ün bankaya yaptığı toplam katkı 457 bin 400 lirayı bulmuştu. Bu banka Türkiye İş Bankası”ydı, kurucusu ve ilk genel müdürü de Celal Bayar idi.Pakistanlı Müslümanlardan gelen para sayesinde bugünlere geldi İş Bankası. Atatürk, İş Bankası”ndaki hisselerini, geliri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu”na verilmek üzerece Cumhuriyet Halk Partisi”ne bırakmıştı. Bu hisseler sayesinde CHP, İş Bankası Yönetim Kurulu”nda temsil ediliyor.

Bugün pek çok büyük şirketin kökünde de İş Bankası”nın verdiği krediler yer alıyor. Dolayısıyla hem İş Bankası”nın, hem bu bankanın kredileriyle büyüyen şirketlerin, hem de İş Bankası”ndaki Atatürk”ün hisselerini kontrol eden ve bu sayede bir parça da nemalanan CHP”nin Pakistan”a özel vefa borçları var. Onları da Pakistan”a yapılan yardımlarda ön saflarda görmek isteriz.

Güncel paylaşımlardan anında haberdar olmak için instagram sayfamızı takip edebilirsniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.