ZAHA – Zırhlı Amfibi Hücum Aracının Teknik özellikleri.

ZAHA Zırhlı Amfibi Hucum Aracı , Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak FNSS tarafından tasarlanmıştır.

2022’de Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor. ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu sırasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı ve güvenli şekilde alma özelliğine sahip olan bir zırhlı araçtır. Harekâtın çıkarma esnasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek hızla kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa sürede karaya çıkmasını olanak sağlar.

Yerli zırhlı araç ZAHA ilk kez görücüye çıktı
ZAHA

ZAHA FNSS Savunma Sistemleri A.Ş

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt tarafından We Visionary platformunda, çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG ANADOLU’da kullanılması için yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA  projesi ilgili açıklamalarda bulundu.

Nail Kurt, ZAHA projesinde denizciliğin bilgi birikimini kullandıklarını ve bu kapsamda İTÜ Gemi İnşaat Mühendisliği’nde görev yapan akademisyenlerle beraber çalıştıklarını ifade etti. TCG-Anadolu gemisi için özel tasarlanan ZAHA’nın tek muadilinin ABD’nin AAV7 platformu olduğunu belirten Kurt, AAV7’nin de iş ortaklıkları olan BAE Systems’in ürünü olduğunun altını çizdi. Kurt BAE Systems’dan linsası alıp Türkiye’de üretebileceklerini ancak Savunma Sanayii Başkanlığı’nın lisans altı üretim bir platform istemediğini, özgün ve milli bir platform istediğini söyledi

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından açılan ihalede Otokar ile yarıştıklarını ve ihaleyi kazandıklarını söyleyen Kurt, ABD’den sonra böylesine gelişmiş bir platformu üretebilecek ikinci ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. ABD’nin AAV7 aracından üstün yönleri olduğunun altını çizen Kurt, ilk prototipin hazır olduğunu açıkladı.

İlk Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA’nın deniz testlerinin başarıyla devam ettiğini açıklayan Kurt, 2021 yılında tüm deniz testlerinin tamamlanmasını planladıklarını ve takvimi bu yönde ilerlettiklerini söyledi. Deniz testlerinin 2021 yılında bitmesinin ardından 2022 yılının başlarında ilk Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA’yı Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edeceklerini ayrıca ifade etti.

ZAHA ’nın Teknik Özellikleri

Motor Tipi: Dizel,

Transmisyon: Otomatik,

Muharebe Ağırlığı: 30 Ton,

Uzunluk: 8, 3 Metre,

Yükseklik: 3, 3 Metre,

Suda sürat: 13 km/h

Yan Eğim Tırmanma: %40

Dik Eğim Tırmanma: %60

Dik Engel Aşma: 90 cm

Hendek Aşma Kabiliyeti: 2 m

Ana Silah: 12, 7 mm makineli tüfek ve 40 mm bombaatar

Balistik ve mayın koruması.

ZAHA ; Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı ve Kurtarma Aracı olmak üzere üç değişik konfigürasyona sahiptir.


Deniz Batma Testi

Teknoloji ve Tarih

Ülkemizin ürettiği ve geliştirmekte olduğu yerli ve milli teknolojilerimizi görmek için aşağıdaki linke tıklaya bilirsiniz.

Yerli ve Milli Teknoloji

Kaynak: FNSS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.