SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü

Samur Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, orduların nehir geçişlerini hızlı ve güvenli bir şekilde yapmaları amacıyla tasarlanmış köprü ve nakliye takımı sistemidir.

SYHK sistemi, dizel motoru, otomatik transmisyonu, pünomatik süspansiyonu ve hidrolik fren sistemi ile %50 dik meyil tırmanabilir ve %30 yan eğimde hareket edebilir. Sistem 8×8 tahrik sistemine ve merkezi lastik şişirme sistemine sahiptir. SYHK sisteminin suda 360⁰ hareketini sağlayan iki adet su pompa jeti bulunmaktadır ve 2,5 m/s akıntı hızına kadar operasyon yapabilmektedir.

Samur

Tek bir SYHK sistemi, AYS21 ağırlık sınıfı paletli bir aracı taşıyabilmektedir. Hidrolik vinci sayesinde her araçta taşıdığı 4 rampayı konuşlayarak AYS70 P ağırlık sınıfı araçları taşıyabilen 2’li nakliye takımı kurabilir. Üç adet sistem rampadan rampaya bağlandığında, AYS100 T ağırlık sınıfı aracı taşıyabilir.Nakliye takımı oluşturmanın yanı sıra, 12 adet SYHK sistemi bir araya gelip AYS100 T sınıfı araçların geçebileceği 150 metrelik bir köprü oluşturabilir.

SAMUR SYHK

SAMUR SYHK Teknik Özellikleri

Dizel motor, otomatik şanzıman, pnömatik süspansiyon sistemi ve hidrolik fren sistemi ile SAMUR Sistemi, ileri ve geri yönlerde

%60 eğimde ve %30 yanal eğimde karada sürüş kabiliyetine sahiptir. 2 adet pompa jetinin sağladığı suda sürüş ve 360° manevra kabiliyetine sahiptir.

Tek başına askeri yük sınıfı (AYS) 21 Paletli araç, iki adet sistemin yan yana gelerek birleşmesi ile oluşturulan ikili nakliye takımında AYS 85 Paletli araç ve üç adet sistemin yanyana gelerek rampalarından birleşmesi ile oluşturulan üçlü nakliye takımında AYS 120 Tekerlekli araç taşıma kabiliyetine sahiptir. 12 adet SAMUR Sistemi bir araya gelerek 150 m uzunluğunda bir köprü oluşturmakta ve araçların kıyılar arası geçişine olanak sağlamaktadır. Muharebe sırasında kısıtlı zamanı en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen sistem ile en fazla 10 dakikada ikili nakliye takımı kurulabilmektedir. SAMUR Sistemi’nde, kurtarma vinci, otomatik yangın bastıma sistemi, sabit yangın söndürme sistemi, taşınabilir yangın tüpleri ve artı basınç BK sistemi ile güvenlik önplanda tutulmaktadır

Genel Bilgiler

Ağırlık36.000 kg
MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik 6 İleri 1 Geri
Mürettebat Kapasitesi3
Araç SınıfıAYS 36
Uzunluk13 m
Genişlik3.5 m
Yükseklik4.1 m
Genel bilgiler

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı 50 km/s
Suda Yüzme Hızı10 km/s (2 Adet Pompa Jeti ile)
Azami Yol Menzili600+ km 
Azami Meyil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%30
Dik Engel Aşma0.50 m
Hendek Aşma2 m
Dönüş Yarıçapı12 m
Hareket kabiliyeti

Ülkemizin geliştirmiş olduğu diğer yerli ve milli teknolojilerimizi görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Yerli ve Milli Teknolojiler

Dost ve Kardeş Ülke Pakistan `ın Dünyayı Korkutan Nükleer Gücünü Öğrenmek için tıklayınız.

Kaynak: STM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.