Dünyanın en Etkili SİHA’sı Predator C

Predator C Avenger, yeni jenerasyon, çoklu görevler için üretilmiş, jet motorlu bir insansız hava aracıdır. Amerikan ve müttefik ülkeler için General Atomics Aeronautical Systems tarafından üretilmiştir.

Yüksek hızlarda uzun menzilli görevlerde kullanılabilen Predator C, casusluk, sınır ve bölge gözetlemesi operasyonlarında rahatlıkla kullanılabilir.

Predator C Nedir?

General Atomics Avenger (kısaca Predator C adıyla bilinir), ABD Ordusu için General Atomics Aeronautical Systems tarafından yapılan, gelişimsel insansız savaş hava aracıdır. İlk uçuşunu 4 Nisan 2009’da gerçekleştirdi. Önceki MQ-1 Predator ve MQ-9 Reaper (Predator B) gibi insansız hava araçlarının aksine, Avenger bir turbofan motor tarafından desteklenmektedir.

Ayrıca tasarımında, dahili silah depolaması gibi gizli özellikler bulunurken, S şeklindeki egzozu, kızılötesi ve radar sinyallerine karşı daha az görünür olmasını sağlamaktadır. Avenger, MQ-9 ile aynı silahları destekleyecek ve Lynx sentetik aralıklı radarını ve “Advanced Low-observable Embedded Reconnaissance Targeting” (ALERT) sistemi olarak adlandırılan, F-35 Lightning II’nin elektro optik hedefleme sistemi (EOTS) versiyonunu taşıyacaktır. Avenger, yer kontrol istasyonu ve mevcut iletişim ağları da dahil olmak üzere, MQ-1 ve MQ-9 ile aynı yer destek altyapısını kullanacaktır.

Predator C Teknik Özellikleri

Yüksek hızlarda uzun menzilli görevlerde kullanılabilen Predator C, casusluk, sınır ve bölge gözetlemesi operasyonlarında rahatlıkla kullanılabilir.

13m uzunluğunda ve kanat genişliği 20m’dir. 8.3ton ağırlığında ve 3.5ton yakıt taşıma kapasitesine sahiptir. 1.5 ton da cephane taşıma kapasitesine sahiptir. Taşıyabileceği cephaneler arasında:

 • AGM-114 Hellfire Anti Tank Füzeleri
 • 250lb GBU-39 Küçük Çaplı Bomba
 • 500lb GBU-12 / GBU-49 Paveway II Lazer Güdümlü Füze
 • 1,000lb GBU-16 Lazer Güdümlü Füze
 • GBU-48 Nokta Atış Güdümlü Füze
 • ayrıca GBU-31, GBU-32 and GBU-38 (JDAM) kontrollü füzeleri

bulunur. Ayrıca elektro-optik ve kızılötesi sensörler ile yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video çekimi yapabilir. 80km menzilli ileri seviye Lynx radar ile donatılmıştır.

Saatte 740km hızla uçabilir, havada 18 saat boyunca kalabilir ve 16km yüksekliğe kadar ulaşabilir.

Teknoloji ve Tarih

Ülkemizin ürettiği ve geliştirmekte olduğu yerli ve milli teknolojilerimizi görmek için aşağıdaki linke tıklaya bilirsiniz.

Yerli ve Milli Teknoloji

Dünyanın En Güçlü 2. Ordusunu tanımak için tıklayınız.

Dünyanın en Etkili SİHA’sı Predator C” üzerine 2 görüş

 1. Merhaba, sadece teknik özellik verileri açık daha detaylı bir sonuç bulamıyorum
  Kanat Açıklığı:(20m)
  Uzunluk: (13m)
  Güç Santrali: Pratt & Whitney PW545B turbofan
  Maksimum Brüt Kalkış Ağırlığı: 8255 kg
  Yakıt Kapasitesi: 3583 kg
  Yük kapasitesi: 2948kg

  Maksimum hız: 460 mil (740 km/sa, 400 kn)
  Seyir hızı: 402 mil (648 km/sa, 350 kn)
  Aktif Görev Süresi: 18 saat
  Servis tavanı: 50.000 ft (15.240 m)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.