Mursi ‘ye neden Darbe yapıldı ?

Mursi ‘ye neden Darbe yapıldı ? Muhammed Mursi diğer islamı savunan liderler gibi darbeyle devrildi. Mısır bereketli topraklarını sulayan Nil, eski dünyanın harika ve muhteşem eserleri, büyük bir önem arz eden Süveyş kanalı, Afrika gibi bir kıtanın kapısı olmanın yanında  demografik ve sosyokültürel  yapısıyla bölgesinin ve Arap dünyasının bu en önemli ve büyük ülkesinde, olup bitenleri  anlamak için Mısır`ın bu eşsiz konumuna bakmak  yeterlidir. Tarih  boyunca Sultanlar, Krallar, İmparatorlar ve Komutanlar egemenliklerini pekiştirmek için hep Mısır`a hakim olmak istemişlerdir.

Muhammed Mursi

Mursi ‘ye Darbe Süreci Ve Nedeni ?

Yakın tarihte Mübarek döneminde bölgedeki israil ve Amerika politikalarının bir numaralı destekçisi olma görevini eksiksiz bir şekilde yürütüyordu. Bundan dolayı İsrail Mübarek için “stratejik hazine” olarak görmüşlerdir. 25 Ocak 2011 devrimi ile Mübarek devrildiğinde, israil de bir yas ilan edilmediği kalmıştı.

Bundan bir yıl önce ise yapılan seçimlerde İhvan`ın adayı Muhammed  Mursi`nin Cumhurbaşkanı seçilmesi israil, Amerika ve bölgedeki Amerika’ya bağlı zengin Arap ülkeleri açısından son derece rahatsız edici bir durum oldu. Böylesi önemli bir ülkede yönetiminin İhvan gibi köklü bir geleneğe sahip İslami bir hareketin eline geçmesi çok şeylerin değişeceği ve Batı`nın ekonomik ve stratejik çıkarlarının zarar göreceği tehlikesini belirgin olarak ortaya koydu. Hele  “israil`in güvenliği” gibi Amerika ve Batı`nın tabulaştırdıkları bir konuda tehlike varsa hemen harekete geçilmesi gerekirdi ve öyle de oldu. Aslında Mursi`nin devrilme planları yeni değil, onun seçildiği günden sonra yol haritası çizilmeye başlandı. Mursi daha koltuğa oturmadan onu sıkıştıracak önlemler alındı. Bürokrasi, emniyet ve ordudaki muhalifler ile siyasi muhalifler Mursi`yi devirme konusunda görüş birliğine vardılar.

Mursi`yi devirme planları için israil ile ABD arasında geçen gizli görüşmeler ile ABD yetkililerinin asker ve muhalif kanat önderlerinden kimileri ile yaptıkları pazarlık ve görüşmelerden tutun  da  Baradey`inin israillilerle görüşmesine kadar bir çok karar ortaya çıkmaya başlamıştı.

-Mursi’nin neden cezalandırıldığına ilişkin bir diğer önemli gerekçeyi İsrailli Siyonist akademisyen Edy Cohen’in ağzından aktaralım:

“Muhammed Mursi, İsrail’in güvenliğini tehdit eden en tehlikeli liderdi.”

İsrailli Edy Kohen’in söylediği gibi Mursi, Kudüs davasındaki dik duruşu ile tanınıyordu. “Gazze’ye saldıran Kahire’ye saldırmış gibidir” diyordu. Nitekim, Gazze, Muhammed Mursi, döneminde rahat bir nefes almaya başlamıştı.

-Muhammed Mursi’nin yönetime gelmesiyle birlikte Mısır-Türkiye yakınlaşması bölgesel ve küresel güçleri rahatsız eden bir başka nedendi. Türkiye ile Mısır arasında Doğu Akdeniz’de her yıl dönüşümlü olarak bir ülkenin ev sahipliğinde yapılan deniz tatbikatları ile Yunanistan ve Güney Kıbrıs Yönetimine, bölgede Mısır-Türkiye’nin içerisinde yer almadığı bir oluşumun sonuca ulaşamayacağı mesajı verilmeye çalışılmıştı. Mursi’nin küresel emperyalist çevrelere karşı Türkiye ile işbirliğine gitmesi onun devrilmesi görüşünü hızlandıran bir başka nedendir.

Mursi ‘nin BM’de Dünya ya seslenişi

Kaddafi Türkiye Kürtlere özerklik vermeli bu yazımızı okumalısınız.

Mursi ‘ye neden Darbe yapıldı ?” üzerine 2 görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.