Kaddafi Türkiye Kürtlere özgürlük vermeli

Ülkemizde bir kesim sadece Kaddafi hakkında olum yapılan haberler yüzünden olumsuz yönlerini pek bilmiyor. Bu yazımızda kısa ve öz bir şekilde kaddafi’nin ülkemize yaptığı çok ağır hakaretleri yazacağım 29.10.2020 tarihinde Kaddafi ile alakalı instagram da bir yazı paylaştım, yazıda ülkemizin Kıbrıs Barış Harekatında verdiği desteği vurgulamıştık ve altındaki yorumları hayretle okudum sanki Kaddafi’nin ölümünden Türkiye Cumhuriyeti sorumluymuş gibi hakaret derecesine varan yorumlar yazıldı bende bu yazıda Kaddafi’nin sanıldığı kadar iyi biri olmadığı göstermek için hazırlıyorum.

Kaddafi

Kaddafi Türkiye’nin NATO’dan çıkmasını Kürdistan’ın kurulmasını istiyordu bu o kadar gizli kaynaksız bir şey değil 1996 yılında Başbakan Necmettin Erbakan’a kameralar önünde açık açık söylemiştir. Kaddafi’nin biz Osmanlıyız desede Kıbrıs Barış Harekatın’da destek verse de her zaman PKK’nın haklı bir davayı savunduğu belitmiştir. İşte 2009 da TRT1’e verdiği o röportaj.

Kaddafi Röportajı

-Spiker: Türkiye’den Libya’yı ziyaret eden son başbakan Necmettin Erbakan’dı. O dönemde, yani 1996’da ona karşı çok sert ifadeler kullandınız. “Türkiye NATO üyeliğinden çıkmalı, İsrail’le ilişkilerini kesmeli ve Kürtlere özgürlük vermeli” dediniz. Neden böyle konuştunuz?

-Muammer Kaddafi:

Kürtler konusunda benim ilkesel bir tutumum var. Bunun Türkiye’yle bir ilgisi yok. Kürtler Ortadoğu’da Irak, Suriye gibi Arap ülkelerinde, Türkiye’de ve İran’da yaşıyorlar. Ben önünde sonunda tüm Kürtlerin demokratik haklarına sahip olmaları ve hatta bağımsız bir devletleri olması gerektiğine inanıyorum. Kürtler Libya’da yaşıyor olsaydı da bu düşüncelerim değişmezdi.

Muammer Kaddafi’nin 2011 de TRT Türke verdiği başka bir röportajı

Muhabirin Kürtlerle ilgili yaptığı açıklamasını hatırlatması üzerine Kaddafi bir kez daha aynı cevabı vermiştir: “Türkiye’de hak isteyen Kürtler var, bağımsız bir devlet kurmak istiyorlar. Senelerdir Türk ordusu Kürtlerle savaşıyor. Niye Türkiye’nin askeri hava sahası kapatılmıyor. Ne ABD ne de Avrupa bununla ilgili karar çıkarıyor. Neden? bu konuda Türkiye’ye yaptırım uygulanmıyor.”

Ben bu yazımda Kaddafi’nin yaptıklarını inkar etmiyorum ülkemize Kıbrıs Barış Harekatında çok fazla yardımı olmuştur ancak Herkes Kaddafi’nin sadece iyi yönünü anlatıyor. Ülkemizin 2011’de Kaddafi’ye yönelik bir tutum almasının sebebi ileride PKK’ya yardım edebileceğini hatta Kürdistan denen sözde bir devlet kurmalarına destek sağlaya bileceği düşünülmüş olabilir. Bu benim kişisel yorumum.

Okuduğunuz için Teşekkür ediyorum…

Kaddafi ‘nin Açıklaması

Teknoloji ve Tarih

Ülkemizin ürettiği ve geliştirmekte olduğu yerli ve milli teknolojilerimizi görmek için aşağıdaki linke tıklaya bilirsiniz.

Yerli ve Milli Teknoloji

Daha çok tarihi bilgi için tıklayınız.

Yazıya inanmayanlar için TBMM’nin resmi sitesinden hazırladığı tutanağı paylaşıyorum detaya inmek isteyen Tıklaya bilir. (Milletvekili İRFAN DEMİRALP Kısmını okuyunuz yazı çok uzun )

Kaddafi Türkiye Kürtlere özgürlük vermeli” üzerine 2 görüş

  1. Saygıdeğer admin kızınca söylenen cümleler bunlar. Ülkesi bombalanırken devrin başbakanı gidip müteahhit paralarını tahsil etmeye çalışırsa olacağı oydu. Ki bizzat kendi danışmanlarınca da uyarılmıştır hoca. Kaddafi Turgut reis sayesinde müslüman kaldiklarindan bahsediyordu Osmanlı kimliginden de. Pkk konusunda sadece söylem verebiliyorsunuz halbuki dünya çapında birçok terör örgütü desteklemiş bi isim olmasına rağmen şii ve pkk militanlarına asla geçit vermiyor kendi topraklarında ve etki alanında bu konuyu ayrıntılı araştırın ve sahayı bilen eski büyükelçi görevli ya da akademisyenlerden bakın derim biraz. Söylemlere gelince osmanlı köklü olsa da yeni bi söylemde bulunmasa nasıl tutunacak? Kendine bi ulus söylemi icat edip kabile devletini mesrulastirmasi gerekmez mi kendi adına? Bunları da empatiyle sorarsak bizim için faydalı dunyaicin zararlı ruh hastası kaddafiyi daha rahat anlarız diye düşünüyorum

    1. Haklısınız hocam ancak 1996’da Erbakan’a kameralar önünde o kadar küçük düşürmesi doğru değil ayrıca kızgınlık anlık olan bir şey Kaddafi 1996’da 2009’da ve 2011’de her zaman bu görüşünün arkasında durmuştur. 2011’de zamanın hükümeti kendisine bir tehdit olabilir gözüyle bakmış olmalı ki böyle bir karar verdi. Benim amacım Kaddafi’yi kötülemek değil doğrularını ve yanlışlarını yazmak. Herkes doğrusunu biliyordu birde yanlışını bilsin.

      Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.