Süper Güç Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan Üçlüsü

Süper Güç ; Dünya üzerinde çok az sayıda ülke Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan gibi gönül bağına sahiptir halklarımızın bir birini sevmesi menfaat için değil tamamen içten gelen bir sevgidir. Gerçekten bu üçlü birlik olsa asker gücü dünya sıralamasında kaçıncı sırada olur diye merak edip bir araştırma yaptım bunu sizler ile paylaşmak için buraya yazıyorum.

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan Üçlüsü Süper Güç

Böyle Bir Birlikte Türkiye’nin Önemi !

Türkiye Asker Teknoloji anlamında çok ileri seviyede İHA ve SİHA’da yazılımlarda dünyada ilk 5 ülke arasında. Şu kadar söyleyim bundan 10-15 sene önce herkesin söylediği şuydu ABD isterse uydudan bizim F-16’ları kilitleye bilir. Gerçekten öyleydi bunu son 10 yılda ülkemiz değiştirdi F-16’lar şuan sadece motor ve iskeleti ABD’ye ait Beyni tamamen yerli bir şekilde ülkemizde kodlandı. Bu yüzden ordumuzun %70 oranın’da yerli ve millilik oranına sahip daha gitmemiz gereken çok yol var inşallah olacak hepsi.

Böyle Bir Birlikte Azerbaycan’ın Önemi !

Kardeş Ülke Azerbaycan zengin yer altı kaynakları ile böyle bir üçlü kuvvetin önemli bir parçası olurdu. Ülkemiz şuan gazın çok büyük bir kısmını ithal ediyor bu yüzden kardeşlerimizin bu denli zengin doğal kaynakları olması bizim içinde gurur verici. Türkiye 2020 yılında Dünyanın en büyük gaz rezervini keşfeden ülke oldu çalışmalar sürüyor, tahminime göre bu bulunan gaz son değil daha büyük keşiflerin sadece ilk adımı. Akdeniz’de 3 Trilyon Metre küp gaz rezervinden büyük bir pay alırsak enerjide dışa bağımlılığımız tamamen biteceğini düşünüyorum. Bulunan bu rezerv bile maddi değeri 90 Milyar Dolar. ülkemizin 10 yıllık ihtiyacını karşılıyor. İnşallah darısı Akdeniz den gelecek güzel müjdelere.

Böyle Bir Birlikte Pakistan’ın Önemi !

Hepimizin tahmin edeceği gibi Pakistan böyle bir birlikte Nükleer gücü ile çok ciddi bir fark yaratacaktır. Dünyada Nükleer Güç sıralamasında İlk 5’de olan Pakistan Üçlü kuvvetin caydırıcı özelliğini çok ciddi bir seviyede artırır. Yaklaşık 210 Milyonluk nüfusu ile de insan bakımdan ekstra faydası olacaktır. Çin ile birlikte Yerli Savaş uçağını Jf-17 Block ürete bilen Pakistan dünyada kendi savaş uçağını ürete bilen nadir ülkeler arasındadır. Geçelim şimdi rakamlara.

Süper Güç ‘ün Asker Sayısı

Toplam Nüfus: 301.862.518

Askerliğe Elverişli İş gücü: 115.111.979

Toplam Asker Sayısı: 2.365.000

Süper Güç ‘ün Ekonomisi

GSYiH: 1.090.000.000.000 $ ( 2019 Verileri )

Altın ve Döviz Rezervleri: 154.000.000.000$

Satın alma Gücü Paritesi: 3.500.000.000.000$

Savunma Bütçesi: 33.000.000.000 $

Süper Güç ‘ün Askeri Deniz, Kara Ve Hava Gücü

Zırhlı Savaş Araçları: 31.000 ( Tanklar Dahil )

Toplam Uçaklar: 2.500

Toplam Donanma: 281

İşte rakamlarla belirttik peki asıl soru dünyada sıralamamız kaçıncı olurdu ? Bunun iki cevabı var dördüncüde olabilirdik beşincide.

Üçlü Kuvvet

Teknoloji ve Tarih

Ülkemizin ürettiği ve geliştirmekte olduğu yerli ve milli teknolojilerimizi görmek için aşağıdaki linke tıklaya bilirsiniz.

Yerli ve Milli Teknoloji

Dost ve Kardeş ülke Pakistan`ı tanımak isterseniz buraya tıklayanız.

Kaynak: Wikipedia , Maliye Bakanlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.