Gökbey Genel Maksat Helikopteri, yıl sonunda yerli motoruyla uçacak.

Gökbey `in geliştirmeleri TUSAŞ tarafından devam ediyor. Milli Teknoloji Hamlesi sloganıyla yola çıkan ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı beraberliğinde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerinin destekleriyle, Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde yapılıyor.

Yerli helikopterimizin adı belli oldu: Gökbey - BT Magazin

 

Gökbey

Etkinliğin yürütücülerinden TUSAŞ, TEKNOFEST’te yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği hava araçlarının maket modellerini gösterdi.

TUSAŞ Helikopter Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Yıldırım Kemal Yıllıkçı, etkinlikte başta helikopter programları olmak üzere şirketin üzerinde çalıştığı hava araçlarına ilişkin soruları cevapladı.

TUSAŞ’ın devam etmekte olan 4 helikopter programı yürüttüğünü ifade eden Yıllıkçı, bunlardan ikisinin modifikasyon ve üretim ağırlıklı 5 tonluk T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile T70 Genel Maksat Helikopteri olduğunu belirtti.

“Atak programımız çok başarılı şekilde devam ediyor”

Yıllıkçı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığına 59 helikopter teslim ettiklerini belirterek, “Bu yıl itibarıyla da Atak’ın yeni bir versiyonunu devreye soktuk. Onun da teslimat ve kabul çalışmaları devam etmekte. Böylelikle Atak helikopterimiz değişik konfigürasyonlarda ve amaçlarla kullanılabilecek hale geldi. Mevcut teknik performans özelliklerine bir de harekat kabiliyeti bakımından yeni çeşitlilikler katıldı. Atak programımız çok başarılı şekilde devam ediyor. Pakistan ile 30 helikopterlik bir kontratımız var. Onun için ABD’den motor ihracat lisansını bekliyoruz. Filipinler’de benzer şeklide 6 helikopter için kontrat imzaladık, onun için de bekliyoruz.” diye konuştu.

“Gökbey’in her gün yeni bir özelliğini test ediyoruz”

Doç. Dr. Yıldırım Yıllıkçı, bu üretim projeleri yanında özgün tasarım platformlara yönelik çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Tamamen yerli ve milli olarak tasarlanan sistemleri üzerinde taşıyan Gökbey Genel Maksat Helikopteri’nin sertifikasyon ve geliştirme test uçuşlarının başarılı şekilde devam ettiğini vurguladı.

“Her gün yeni bir özelliğini, yeni bir kabiliyetini test etmiş oluyoruz. Helikopterimizin doğal kararlığı oldukça iyi. Pilotaj bakımından iyi kumanda edilebilen, test pilotlarımızın oldukça beğendiği bir konfigürasyon olarak başarılı şekilde testlerine devam etmekteyiz. Kısmet olursa bu sene sonu itibarıyla ilk yerli motorumuzu da Gökbey helikopterimize entegre etmeye başlayacağız. Ön prototip diyeceğimiz, helikopter üzerine yerleştirme açısından önemli olan motor prototiplerini alacağız. TUSAŞ Motor Sanayii çok başarılı şekilde motoru geliştirmekte.

Motoru da dahil ettiğimiz zaman Gökbey helikopterimiz tamamen yerli ve milli bir helikopter olacak, hiçbir sistem bakımından dışarıya bağımlı olmayan, herhangi bir kısıtı bulunmayan hale gelecek. Böylelikle dünyada gerçekten bir helikopteri bütünüyle kendisi tasarlayıp üreten 6-7 ülkeden biri olacağız.

Bazı ülkeler helikopter geliştiriyor ama motorunu, dinamik sistemini belli bir helikopterden alıp kendilerine adapte etmek gibi ortak çalışma ağırlıklı bunu yapıyorlar. Gökbey helikopterimizin halihazırda dişli kutusu, palleri, rotoru, hub sistemi, aviyonik sistemleri, iniş takımı kendi tasarım ve üretimimiz. Buna motoru da eklediğimiz zaman tamamen yerli ve mili olacak.”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii on Twitter: "Göklerin mavi yıldızı GÖKBEY hakkında, sizleri ortamlarda bir sıfır öne geçirecek küçük bir bilgi! 😎 #TUSAŞ #GÖKBEY… "

 

T-625

Gökbey Teknik Özellikleri

ROLLER
Taşıma
VİP
Kargo
Hava Ambulans
Arama Kurtarma
Kıyı Ötesi Taşıma
Kullanılacak Yerler

ÖZELLİKLER
Yüksek Sıcaklık ve İrtifa Performansı
Çoklu Görev Kabiliyeti
Geniş Kabin Hacmi
Gelişmiş Aviyonik Sistemler ve Full Glass Kokpit
Katlanabilir İniş Takımı
Genel Özellikleri

MOTOR
2 x Turbo Şaft Motor LHTEC-CTS800·4AT
Kalkış Gücü 2 x1024 kw / 2 x 1.373 shp
Motor


TEKNİK ÖZELLİKLER
Uzunluk15.87 m 52 ft
Ana Rotor Çapı13.20 m 43 ft
MTOW6050 kg13337 lbs 
Mürettebat22
Yolcu1212
Standart Yakıt Tankı1020 kg2248 lbs 
Harici Yakıt Tankı280 kg617 lbs
Bagaj Hacmi1.1 m335 ft3
Teknik Detay

PERFORMANS
(@ Ortalama Görev Ağırlığı, ISA-Deniz Seviyesinde)
Azami Seyir Sürati300 km/sa 165 kts
Servis Tavanı6069 m20000ft
Menzil740 km / 948 km*400+ nm / 512+ nm*
Havada Kalış3,8+ Saat5+ Saat*
Performans

Teknoloji ve Tarih


Ülkemizin ürettiği ve geliştirmekte olduğu yerli ve milli teknolojilerimizi görmek için aşağıdaki linke tıklaya bilirsiniz.

Yerli ve Milli Teknoloji


Ağır Taaruz Helikopteri  Atak2 Teknik özellikleri ve son durumu hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

https://www.youtube.com/watch?v=pcB7iZhfb0w&feature=youtu.be

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.